کتاب محدودیت صفر، به معرفی روش اسرارآمیز بومیان هاوایی یعنی هواوپونوپونو می پردازد. این کتاب توسط دکتر جو ویتالی یا به شکل صحیح تر وایتلی (Joe Vitale)، ستاره­ ی فیلم پربیننده­ ی راز و نویسنده­ ی کتاب پرفروش عامل جذب، به رشته­ ی تحریر درآمده و توسط خانم ویدا کرمی به بهترین شکل ترجمه شده است. جو ویتالی در کتاب محدودیت صفر، داستان آشنایی خود با روانشناس مرموزی به نام ایهالیاکالا هیو لن را بازگو می کند. این روانشناس توانسته تمام تبهکاران روانی بستری در یکی از بیمارستان های هاوایی را شفا دهد. دکتر هیو لن، بدون ملاقات حضوری و ویزیت کردن بیماران، همه­ ی آنها را شفا داده بود. در کتاب محدودیت صفر، از راز شفای بیماران روانی توسط دکتر هیو لن پرده برداشته شده است. کتاب محدودیت صفر، به ما می ­گوید که هواوپونوپونو چیست، از کجا آمده و چه پیامی دارد.

اهالی هاوایی، برای حل اختلافات خانوادگی خود از این روش پاک­سازی گروهی استفاده می­ کردند. سال­ها بعد، یکی از آخرین کاهوناهای صاحب­ سبک هاوایی، به­ نام خانم مورنا سیمئونا، هواوپونوپونوی باستانی را تغییر داده و به­ عنوان نسخه­ ی به ­روز شده ­ی هواوپونوپونو معرفی کرد. در نسخه­ ی به­ روز شده­ ی هواوپونوپونو، مسئولیت پاک­سازی فقط به عهده ­ی خود شخص بوده و نیازی به حضور افراد مرتبط با مسئله نیست. در واقع، مورنا معتقد بود که همه چیز در درون خود شخص در جریان است و ریشه­ ی همه­ ی مشکلات به درونیات خود شخص برمی­گردد. بنابراین، شخص باید با پاک­سازی درونیات خود، مسائل و مشکلاتی که در زندگی خود تجربه می ­کند را برطرف کند. شخص باید مسئولیت کامل هر آنچه در زندگی خود تجربه می ­کند را بپذیرد و بداند که همه چیز از درون او نشات گرفته و در دنیای بیرون منعکس می شود. مورنا روحیه ­ی بشر دوستی داشت و می­ خواست همه ­ی انسان ­ها از راز رهایی از مشکلات مطلع شوند. به­ همین دلیل، به برگزاری سمینارها و کلاس­ های آموزشی پرداخت تا این راز را در اختیار عموم قرار دهد. در پی این افشاگری، مورنا توسط برخی محافل هاواییایی طرد شد.

در سال 1983، دکتر ایهالیاکالا هیو لن یکی از شاگردان خانم مورنا سیمئونا، نسخه ­ی ساده شده­ ی هواوپونوپونو را ارائه داد. دکتر هیو لن می­ گوید: ؟

دقت کرده ­اید که هرجا مشکلی هست، شما هم آنجا حضور دارید.

این امر، به این حقیقت اشاره دارد که جهانِ ما، مخلوق ماست. به بیانی دیگر، ما بازتاب درونیات خود را در جهان خود تجربه می­ کنیم. دکتر هیو لن، درونیات را که شامل احساسات، خاطرات، باورها و انرژی­ های ما هستند، داده می­ نامد. او بر این باور است که ما فقط برای پاک کردن داده­ ها به این جهان آمده ­ایم و کاری نداریم جز پاک کردن داده ­ها تا به تعادل و هماهنگی برسیم. با پاک کردن داده ها، جهان بیرون ما نیز پاک می­ شود. همه ­ی مشکلاتی که در دنیای بیرون تجربه می­ کنیم، اعم از مشکلات مالی، ارتباطی، سلامتی و غیره، بیانگر انسدادهای انرژی درونی ما هستند که نیاز به پاک شدن و رها شدن دارند. دکتر هیو لن می­ گوید که فقط دو چیز بر ما حاکم است: خاطره یا الهام. فقط یکی از این دو می­ تواند در درون ما حضور داشته باشد، خاطره یا الهام. برای رسیدن به آرامش درونی باید خاطرات و احساسات منفی و آزاردهنده را پاک و رها کرد تا راه حضور روح الهی یا خدا در درونمان باز گردد. با پاک­سازی، ما در وضعیت صفر قرار می­ گیریم، جایی که هیچ داده و خاطره ­ای در آن نیست و عشق است و بس.
با حضور روح الهی یا خدا در درون، الهام بر ما جاری می­ شود. الهام، همان نجوای خداوند است. وقتی پاک و رها باشیم، بر اساس الهام عمل می­ کنیم نه ایگو یا همان نَفس. خاطره، تصویر ایگوی ماست و الهام، پیام روح الهی ما. دکتر هیو لن می­ گوید که برای سعادت باید بر اساس الهام عمل کنیم.

در نسخه ­ی ساده شده­ ی هواوپونوپونو، باید با تمرکز بر مشکلی خاص، فقط چهار جمله ­ی پاک­سازی هواوپونوپونو را خطاب به روح الهی یا خدا بگوییم:

متأسفم، لطفا منو ببخش، سپاسگزارم، دوستت دارم.

پس از گفتن چهار عبارت جادویی خطاب به روح الهی، باید نتیجه را رها کنیم، به خداوند اعتماد کنیم و بر اساس الهام هایی که دریافت می ­کنیم، عمل کنیم.

پیام این چهار عبارت به صورت خلاصه این است:

  • متأسفم که نسبت به درونیات خود بی ­توجه بودم.
  • لطفا مرا ببخش که باعث تجربه کردن این شرایط شدم.
  • سپاسگزارم که مرا از داده ­های درونم که منشأ مشکلاتم هستند، رها می ­کنی.
  • دوستت دارم که خاطرات و احساسات مرا صفر می ­کنی و مرا در لحظه ­ی حال و بدون داده و پاک قرار می ­دهی…

پیشنهاد می کنم کتاب محدودیت صفر را مطالعه کنید تا افق دیدی بسیار متفاوت از اکنون را به دست آورید و از حقیقتی خارق ­العاده مطلع شوید. این روش، حقیقتا انقلابی در باورهای­تان به­ پا خواهد کرد.

درباره نویسنده:

جوزف ویتالی یا جو ویتالی (Joseph Vitale) نویسنده، موسیقیدان، سخنران و معلم معنوی اهل ایالات متحده ی آمریکا در شهر نیلز در اوهایو متولد شد و در دبیرستان مک کینلی تحصیل کرد. به عنوان بازمانده سو رفتارهای خانگی، جو در سنین جوانی به کتاب خوانی علاقه‌مند شد. او کتاب را منبع آرامش و خرد می‌داند. جو ویتالی به دلیل حضورش در فیلم راز و نوشتن کتاب‌های عامل جاذب و محدودیت صفر شناخته می‌شود. هنگامیکه در خیابانهای دالاس کارتن خواب بود همواره مشتاق و علاقه‌مند خواندن کتاب بود. کتاب‌های متافیزیک و تفکر مثبت او را به سمت استفاده از قانون جذب برای رشد و ترقی سوق دادند. ویتالی در حال حاضر در کنار همسرش نریسا ادن در استین تگزاس زندگی می‌کند.

به اشتراک بگذارید

محمد صادق واعظی
نویسنده مطلب sadegh