غریبهای در خانه با عنوان اصلی «A stranger in the house» سال 2017 در کانادا منتشر شد. داستانی معمایی که پیچیدگی و هوش نویسندهاش را در خود نمایان کرده است. این رمان با لحنی ساده و روان نوشته شده است و هیچ عنصر عجیب‌وغریبی ندارد. شاری لاپنا این داستان را از زبان سوم شخص نوشته است و هر بخش آن را از ذهن و نگاه یکی از شخصیتهای داستان روایت کرده است. گاهی در ذهن کرن کراپ است، گاهی در ذهن همسرش تام، گاهی از نگاه بازرسان پلیس به مسئله نگاه کرده و گاهی هم به ذهن بریجید، زن همسایه نفوذ کرده است. شاری لاپنا مانند عروسک‌گردان و کارگردانی ماهر عناصر داستانش را کنار هم قرار داده و رمانی لذت‌بخش خلق کرده است که پایان آن را هرگز نمیتوانید تصور کنید.

 

خلاصه داستان غریبه‌ای در خانه

غریبهای در خانه داستان زنی خانه‌دار و آرام به نام کرن از طبقهی مرفه است که در یک خانهی زیبا زندگی میکند و همراه همسرش زندگی آرامی دارد؛ اما این آرمش با توفانی عجیب مواجه میشود. شبی تام، همسر کرن به خانه میآید و متوجه میشود همسرش درحالی‌که هیچ‌کدام از وسایلش را برنداشته و در خانه را هم قفل نکرده است با ماشین‌ خانه را ترک کرده و هیچ یادداشتی هم از خود نگذاشته است. هم‌زمان پلیس در آن‌سوی شهر جایی که محلهی مناسبی برای زنی مثل او به‌حساب نمیآید گزارشی از یک تصادف دریافت میکند. زنی که هیچ مدرک شناساییای همراهش ندارد با سرعتی دیوانه‌وار رانندگی میکرده و پس از رد کردن دو چراغ‌قرمز ماشینش را به تیر چراغ‌برق کوبیده است. هم‌زمان تام پس از تماس با دوستان همسرش با پلیس تماس میگیرد تا گم‌شدن همسرش را گزارش دهد. چند لحظه بعد پلیس در خانه میآید و معلوم میشود کرن تصادف کرده است. او از تصادف زنده بیرون میآید، اما اتفاق عجیبی افتاده او هیچ‌چیز از تصادف به خاطر نمیآورد و برای خودش، همسرش و پلیس سؤال است که او در آن منطقه از شهر چه میکرده؟ اما اتفاقات پیچیده‌تر از این حرفهاست. پایین‌شهر چند پسر جوان جنازهی مردی را پیدا میکنند که در رستورانی متروک افتاده است. مردی که سه گلوله به او شلیک‌شده است، اما چه ارتباطی بین تصادف کرن و قتل مرد وجود دارد؟

درباره نویسنده

شاری لاپنا (به انگلیسی: Shari Lapena) (زاده ۱۹۶۰) رمان‌نویس کانادایی است که بیشتر برای رمان مهیج سال ۲۰۱۶ خود با عنوان زوج همسایه که رمانی پرفروش در کانادا و سایر کشورها بوده، شهرت یافته‌است. لاپنا قبل از شروع پیشهٔ نویسندگی، وکیل و معلم انگلیسی بوده‌است. او نخستین رمان خود را با عنوان «چیزهایی که پرواز می‌کنند»، در سال ۲۰۰۸ منتشر کرد. این رمان در فهرست آثار راه‌یافته به مرحلهٔ نهایی جایزهٔ سانبرست در سال ۲۰۰۹ قرار داشت. رمان دوم او نیز با عنوان «اقتصاد شادمانی» در زمرهٔ آثار راه‌یافته به مرحلهٔ نهایی جایزهٔ استیون لیکاک در سال ۲۰۱۲ قرار داشت.

به اشتراک بگذارید

محمد صادق واعظی
نویسنده مطلب sadegh