کتاب «رهبری» سرالکس فرگوسن

 

فصل اول : خودتان باشید.

1. مهمترین کار هر رهبری در هر سازمان،تیم و… این است که برای افرادش آنقدر الهام بخش باشد که افراد به بهترین وجه ممکن کار کنند.

2. همیشه به سخنان و افکار افراد جوان گوش دهید، چرا که جوانان بیشتر از همه با واقعیت های زندگی امروز و چشم انداز آینده در ارتباط اند.

 

3خودتان باشید: چگونه کسی به خویشتن راستین خود تبدیل می شود؟ اگر انسان دنبال هدایت اشخاص است، باید آشنایی کامل به آن افراد در خصوص اینکه آنها چه کسانی هستند؟ چطور بزرگ شده اند؟ چه استعداد هایی دارند؟ چه چیزهایی منجر به شکوفایی استعدادهای آنها می‌شود؟ چه چیز باعث شکست آنها می‌شود؟ به دست آورد. تنها چیزی که باعث نادیده گرفتن این موارد می شود دو مورد است: 1. دیدن 2.شنیدن
حکمتی است که خداوند به ما انسان ها دوگوش، دو چشم و تنها یک دهان داده است. پس برای اینکه انسان‌ها را نادیده نگیریم باید آنها را ببینیم و به آنها گوش دهیم.

 

4. افراد بسیاری در زمانی که موفق شده اند پس از آن دوروبرشان پر از افراد چاپلوس شده است، دیگر گوش شنوا ندارند و به حرف های منتقدان خود گوش نمی‌کنند. این افراد متکلم الوحده می‌شوند. گوش سپردن به افراد همیشه فایده دارد. همیشه و همیشه به سخنان تیم خود گوش کنید، هیچ وقت ضرر نخواهید کرد. شنیدن سخنان افراد تیم، منجر می‌شود که تا خود افراد تیم، با هم رقابت مثبت داشته باشند تا اطلاعات مفیدی با هم و با رهبر به اشتراک بگذارند.

 

5. هیچ وقت بعد از اشتباه افراد تیمتان، به آنها عکس العمل منفی نشان ندهید؛ بگذارید چند روز بگذرد و وضعیت آرام شود، سپس تصمیم بگیرید.

 

6. طوری قرارداد افراد تیم خود را زمان بندی کنید، که هیچ وقت تاریخ اتمام قراردادهای تمامی افراد در یک زمان مشخص و معین نباشد.

 

فصل دوم: شناخت اشتیاق، نظم و ترتیب

1. جا اندازی نظم و ترتیب در تیم یکی از اصول اولیه رهبری است. (نحوه لباس پوشیدن افراد، ورود خروج، تاخیر، مدل مو، جواهرات و …)

 

2. مدیران می‌توانند قوانین زیادی را وضع کنند. اما در موقع بی انضباطی کاری نکنید که با تنبیه و مجازات همه افراد تیم، دیگر سلاح دیگری نداشته باشید. مجازات باید متناسب با جرم باشد. و برای هر مجازاتی باید تنبیه خاص آن را داشته باشید. یکی از بهترین مجازات برای افراد، سکوت است،نیازی به تحقیر دیگران نداریم.

 

3هیچ وقت احساسات خود را درگیر تصمیمات خود در تیم نکنید. به قوانین و اصول کاری تان ارزش قائل شوید، در این اصول و قوانین، احساسات جایی ندارد.

 

4برندگان واقعی، خستگی ناپذیرند. آنها همیشه و همیشه در تلاش اند و هیچ وقت به وضع موجود راضی نیستند.

 

5. استعداد بعلاوه کار و تلاش خستگی ناپذیر مساوی است با آنچه که می خواهید به آن برسید. (دقیقه‌ای که ما کم تلاشتر از رقیبانمان حاضر شویم دیگر منچستریونایتد نخواهیم بود)

 

6. انگیزه: در بین انتخاب میان انگیزه و استعداد، انگیزه اولویت دارد. انگیزه یعنی ترکیبی از شور و اشتیاق برای تحمل سختی‌ها، تلاش و کوشش، قدرت عظیم تفکر و عدم پذیرش شکست ها است.

 

7. بیشتر افراد عظم راسخی ندارند و با کوچکترین ناملایمتی و وزش باد ملایمی شک و تردید در جانشان می‌افتد. اعتماد به نفس کافی ندارند. نمی‌توان رهبری را بدون عظم راسخ تصور کرد. هنگام رهبری، باید حتماً خودتان را در تیم تان ببینید. اگر افرادی از تیم تان توان و انگیزه لازم برای عملی کردن تصورات شما را ندارند تا بتوانید به آن رهبر درونی تان برسید. لزومی ندارد آنها را همراهی کنید تا در تیمتان بمانند. شما زمانی خودتان هستید، که تیم تان را از درونتان رهبری کنید. تنها راه حل این عمل، رو راست بودن با خودتان و پایبندی به باورهایتان است.

به اشتراک بگذارید

محمدامین انصاری
نویسنده مطلب محمدامین انصاری