ویل و آریل دورانت این کتاب را بعد از اثر مشهور 11 جلدی خود یعنی تاریخ تمدن جهان نگاشته‌اند. کتاب درس‌های تاریخ (The Lessons of History) در حقیقت شرحی بر مطالب کتاب قبلی آنان است. ویل دورانت (William James Durant) در آغاز این کتاب سؤالاتی را دربارۀ تاریخ پژوهشی پرسیده است. به چه علت تاریخ‌دانان به جست‌وجو در تاریخ می‌پردازند؟ آیا بیان کردن شکست‌ها و پیروزی‌های هر ملت می‌تواند چراغ راهی برای آیندگان باشد؟

به اعتقاد ویل دورانت برای مطالعۀ تاریخ نباید فقط وقایع تاریخی محض را مورد توجه قرار داد، بلکه عواملی همچون اقتصاد، نژاد، جغرافیا و جنگ نیز در به وجود آمدن تمدن‌ها نقش تأثیرگذاری داشته‌اند.

این کتاب در سالیان پایانی زندگی ویل دورانت نوشته شده است. او و همسرش برای جبران اشتباهات، بازگو کردن ناگفته‌ها و ایرادات چاپی اثر 11 جلدی‌شان درصدد نوشتن این کتاب برآمدند. آنان همواره از مطرح کردن عقاید شخصی خود در مسائل تاریخی خودداری می‌کردند. کتاب درس‌های تاریخ از 13 فصل تشکیل شده است. هر یک از این فصل‌ها یک جنبۀ اثرگذار در به وجود آمدن تاریخ تمدن بشر کنونی را شرح می‌دهند.

خواندن این کتاب بر هر مرد و زن مسلمان یا نامسلمان، تاریخ‌دوست یا تاریخ‌گریز واجب است. در این کتاب چیزهای جالبی خواهید فهمید و خواهید دانست که جهان و حیات روی کرۀ زمین از کجا به اینجا رسیده است.

شاید دوست داشته باشید بدانید چه شد که به جایی رسیدیم که در هر خانه باید چند نفر شاغل وجود داشته باشد که در آخر هم دخلشان با خرجشان نخواند و شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید با زنان از گذشته تا به امروز چه کرده‌اند که زن را از خانه بیرون کشیدند و به جای وظایف خانه‌داری و مادری، به اسم آزادی و استقلال، او را به حیطۀ کار و صنعت کشاندند و از زن استفادۀ ابزاری کردند و وسایل جلوگیری از بارداری باعث شد رابطۀ جنسی از باردار شدن زنان جدا گردد و زن برای روابط نامشروع جنسی آزاد شود.

شاید خواندن درباره اینکه دین و بی‌دینی از کجا شروع شد و چه بلایی بر سر دینمان آمد، برای‌تان جالب باشد. قصۀ غصۀ تاریخ، عجیب تلخ و غم‌انگیز ولی جذاب و پرماجراست. انسان‌های سلطه‌جو، مکتب‌های فکری متفاوت و ادیان و مذاهب گوناگون، همه و همه در دل تاریخ نهفته است.

در بخشی از کتاب حاضر این طور بیان شده:

«برای آن دسته از ما که تاریخ را صرفاً نه به عنوان یادآوری شوم حوادث و جنایات انسان، بلکه به عنوان یک خاطرۀ امیدبخش از انسان‌های نوآور می‌خوانیم، دیگر گذشته جایگاه ناامیدکنندۀ وحشت‌ها نیست، بلکه شهری الهی و آسمانی و کشوری پهنار از اندیشه‌هاست که در آن هزاران قدیس، سیاست‌مدار، مخترع، دانشمند، شاعر، هنرمند، موسیقی‌دان، عاشق و فیلسوف همچنان زنده‌اند، زندگی می‌کنند، حرف می‌زنند، تدریس می‌کنند، نقاشی می‌کنند، سرود و آواز می‌خوانند.»

اگر با این کتاب روبه‌رو شدید و هم‌اینک آن را پیش روی خود دارید، قطع به یقین تصادفی نیست، پس بدون معطلی خواندنش را شروع کنید، چون در این کتاب به بسیاری از سؤالات ذهنتان از گذشته تا به امروز پاسخ داده شده است.

به اشتراک بگذارید

محمد صادق واعظی
نویسنده مطلب sadegh