کتاب اسرار ذهن ثروتمند نوشته تی. هارو اکر

 

این کتاب را فقط نخوانید. به گونه ای آن را مطالعه کنید که انگار زندگی شما به آن بستگی دارد.
تردیدی نیست که شما کتابهای زیادی خوانده اید، در دوره ها شرکت کرده اید، و از سیستم های ثروتمندشدن، بازار سهام یا تجارت شنیده اید. اما چه اتفاقی افتاد؟ ….

 

تی هارو اکر: نویسنده کتاب اسرار ذهن ثروتمند درباره موضوع های مختلف از جمله ثروت به بحث می نشیند.

کتاب اسرار ذهن ثروتمند به ما نشان می‌دهد که رابطه‌ افراد با پول و ثروت متفاوت است. برخی افراد پنجه‌ کیمیا دارند، یعنی به هر چه دست بزنند آن را تبدیل به طلا می‌کنند. برخی دیگر از طریق یک ایده در کسب‌ و کار پول زیادی به دست می‌آورند اما بعد از مدتی جسور می‌شوند و تمام آن را هدر می‌دهند یا با سرمایه‌گذاری غلط آن را از دست می‌دهند. برخی دیگر حتی یک سکه هم پس‌انداز نمی‌کنند و همیشه بی‌پول هستند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند وقتی که دانش صحیح را درباره‌ استراتژی‌های کسب‌وکار و مدیریت مالی به دست آوردند، به صورت خودکار و بدون برداشتن قدمی دیگر به موفقیت اقتصادی دست پیدا می‌کنند. اما درآمد و روابط پولی آن‌ها وابستگی کمی به مهارت‌ها یا شانس و سرنوشت دارد بلکه خودشان متکی بر الگوهای فکری ناخودآگاهی هستند که در همه‌ ما ریشه دوانده‌اند. همه‌ افراد ساختارهای فکری مشخصی دارند که به صورت دائمی روی «هارد درایو‌ها»ی داخلی‌شان ذخیره شده است.

 

میلیونرها برای ثروت برنامه‌ریزی شده‌اند، در حالی که سایرین برای سطح درآمد پایین یا متوسط برنامه‌ریزی شده‌اند. تجارب دوران کودکی و شخصیت‌های الگو در زندگی این الگوهای فکری را شکل داده و به قدری راهنمای رفتار ما می‌شوند که پس از آن سطح ثروت ما را مستقیماً تحت تأثیر قرار می‌دهند. تفاوتی نمی‌کند که در مقیاس چند صدهزار دلار صحبت کنیم یا میلیون‌ها یا حتی میلیاردها، در هر صورت درآمد افراد در نهایت به ندرت با حدود آن سطحی که در کودکی برای آن‌ها مشخص شده است تفاوت دارد. چرا؟ چون ناخودآگاه آن‌ها مثل یک ترموستات آن‌ها را تنظیم می‌کند. اگر ترموستات آن‌ها روی درجه‌ خیلی پایین تنظیم شده باشد، به محض اینکه دستشان به مقداری پول اضافه می‌رسد آن را ریخت و پاش می‌کنند. اما اگر ترماستات آن‌ها روی درجه‌ بالا تنظیم شده باشد، یعنی روی ثروت، بلافاصله کمبود پول را با پس‌انداز جبران می‌کنند و معمولاً اطمینان حاصل می‌کنند که ثروتشان بیشتر شود.

اکثر افراد طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که درآمد پایینی کسب کنند و این بدان معناست که افراد بسیاری پتانسیل ثروتمند شدن را دارند، اما افراد خیلی کمی می‌توانند ثروتمند بمانند و ثروت بادوام جمع کنند. در عوض، میلیاردرهای خودساخته همچون دونالد ترامپ ممکن است در مقاطعی مقادیر غیرقابل‌تصوری پول را از دست بدهند اما همیشه ثروت‌شان را از نو به دست می‌آورند چون شبیه میلیاردرها فکر می‌کنند. هر کسی که بخواهد از نمونه‌ آن‌ها پیروی کند باید یاد بگیرد که افکار گذشته‌ خود را نادیده بگیرد و آن‌ها را با تفکر میلیونر جایگزین کند.

 

جملاتی از کتاب

. اگر می‌خواهید موفق و ثروتمند باشید باید تصور خوبی از خود داشته باشید.

. تنها زمانی می‌توانید پولتان را افزایش دهید که به طور مناسب با آن رفتار کنید.

. شما تنها در صورتی ثروتمند می‌شوید که خودتان را تماماً وقف آن کنید.

. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید باید یاد بگیرید سرنوشتتان را در دستان خود بگیرید.

. میلیونرهای آینده باید نگرش مثبتی به پول داشته باشند.

به اشتراک بگذارید

محمدامین انصاری
نویسنده مطلب محمدامین انصاری