یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که می‌توانید فرزندانتان را به آن ترغیب کنید، کتاب خواندن است. هم سرگرم‌کننده است و هم محرکی برای تفکر و موفقیت‌های زندگی. کتاب خواندن برای بچه‌ها فقط سرگرمی نیست. آن‌ها همچنین با کتاب خواندن در مورد افراد دیگر، مکان‌ها، ایده‌ها و امکانات بی‌حد و مرز یاد می‌گیرند.

اهمیت خواندن برای کودکان را نمی توان نادیده گرفت. خواندن با لذت می تواند برای آموزش، رشد اجتماعی و شناختی کودک، رفاه و سلامت روانی او مفید باشد.

چرا مطالعه برای کودکان بسیار مهم است

۱. واژگان و مهارت‌های زبان را توسعه می‌دهد

هرچه بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، ما روزانه با آن‌ها صحبت می‌کنیم، اما واژگان و مباحثی که در معرض آن قرار می‌گیرند محدود و اغلب تکراری است. خواندن کتاب باعث بهبود واژگان فرزند شما می‌شود و آنها را در معرض انواع مختلف ساختار جمله، سبک‌های نوشتن و روش‌های بیان قرار می‌دهد.

2. همدلی را افزایش می‌دهد

خواندن کتاب به بچه‌ها کمک می کند تا در مورد افرادی که ارتباط بسیار کمی با آنها دارند، قدردان باشند و با آن‌ها همدلی کنند. آن‌ها به واسطه تجربه کمی که دارند در ارتباط با کتاب تجربه‌های جدید و ارتباطات را می‌آموزند.

3. پیوندهای قوی بین والدین و فرزندان

کتاب خواندن فرصت خوبی برای تعامل با فرزندان ماست، برای اینکه در مورد افکارشان در مورد موضوعات کتاب حرف بزنیم و صمیمیت بینمان برقرار شود.

4. مغز کودکان را پرورش می‌دهد

اگر برای فرزندتان کتاب بخوانید، تفکر انتقادی او را تا حد  زیادی پرورش دادید. وقتی بچه‌ها کتاب می‌خوانند، بین کلمات و تفکر بصری آن‌ها ارتباط برقرار می‌شود. برای خوانندگان مبتدی، تصاویر ابزاری مفیدی برای کمک به آن‌ها در درک روایت و درک بهتر هستند.

5. تمرکز را بهبود می‌دهد

کتاب خوندن به تمرکز نیاز دارد، حتی برای کودکانی که در نشستن هم مشکل دارند و نمی‌توانند آرام و متمرکز باشند. با کتاب خواندن حواس‌پرتی‌ها دور می‌شوند و توان بچه‌ها برای تمرکز بیشتر می‌شود.

6. خودشناسی آن‌ها را افزایش می‌دهد

کسانی که کتاب کم‌تری می‌خوانند، اعتماد  به نفس کم‌تری به نسبت کتاب‌خوان‌ها دارند. جالب است بدانید خیلی از این احساسات در انزوای بعضی دانش‌آموزان در مدارس می‌تواند اثر بگذارد و کتاب خواندن آن‌ها را به حس بهتری از خودشان و در نهایت ارتباطات بهتر برساند.

7. یادگیری کلمات بیشتر 

شنیدن کلماتی که با صدای بلند گفته می شود می تواند طیف وسیعی از واژگان و عبارات جدیدی را که ممکن است تابحال نشنیده باشند، در معرض دید کودکان قرار دهد. با خواندن روزانه برای کودک، او هر روز کلمات جدیدی را یاد می گیرد.

8. ایجاد روابط قوی تر

اگر والدین به طور منظم با کودک کتاب بخوانند، بدون شک رابطه قوی تری با آنها برقرار می کند. خواندن این فرصت را برای والدین فراهم می کند که یک رویداد منظم و مشترک داشته باشند که هم والدین و هم کودک می توانند منتظر آن باشند. علاوه بر این، احساسات توجه، عشق و اطمینان را برای کودکان فراهم می کند که برای پرورش و رفاه کلیدی است.

به اشتراک بگذارید

حسین ربانی
نویسنده مطلب حسین ربانی