پرفروش ترین و برترین کتاب های نوجوانان

 

 

1- کتاب شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو از معروف‌ترین داستان‌های کودکان و چهارمین داستان از پرفروش‌ترین کتاب‌های نوجوانان هست. در این داستان اگزوپری به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می‌پردازه. طی این داستان اگزوپری از دیدگاه یک کودک، که از سیارکی به نام B612  آمده، پرسش‌گر سؤالات بسیاری از آدم‌ها و کارهای اونا هست.

2. دروازه مردگان

اگر در اطرافتان کسی پیگیر آنابل 1 و 2 و 3 و احضار و این دست فیلم‌هاست، مجموعه دروازه مردگان را به او هدیه بدید تا لااقل این عشقش به ترسانده شدن هرز نرود. رمان دروازه مردگان در ژانر وحشت و متناسب با روحیات و اقتضائات دوره نوجوانی است و سرشار از اطلاعات تاریخی مربوط به دوره قاجار و حال و روز کودکان و نوجوانان آن دوران. همان طور که در یادداشت دیگری گفته‌ام این سه گانه با یک «تضمین هشتاد و سه درصدی» نوجوانان را سر کیف خواهد آورد.

 

3. دخترخاله ها

قهر و دعوا کار بچه‌هاست؟ آیا این وظیفه‌ی بزرگترهاست که بچه ها را با هم آشتی دهند؟ نه مثل اینکه این طور نیست. این بار خاله ها با یکدیگر دعوایشان شده و دخترخاله‌ها باید آن‌ها را با یکدیگر آشتی دهند. اما چطوری؟ خدا می‌داند. خوب است این کتاب را برای روز مبادا بخوانید تا اگر خدایی نکرده روزی بزرگ ترهای فامیل دعوایشان شد این مسائل برایتان غیرقابل حل جلوه نکند و حداقل بهتر از دخترخاله‌های داستان دخترخاله‌ها عمل کنید.

 

4- کتاب جنگی که نجاتم داد

جنگی که نجاتم داد، داستان دختر نوجوانی هست معلول که به سبب نقص مادرزادی نمی‌تونه حرکت کنه. داستان در سال ۱۹۳۹ سال آغاز جنگ جهانی دوم  رخ می‌ده، دوره‌ای كه معلولیت جسمی معادل معلولیت ذهنی شمرده می‌شد. آدا به همراه برادر و مادرش در لندن زندگی می‌کنه. یکی از پاهای آدا مشکل داره و نمی‌تونه راه بره. مادر که خرج زندگی بر دوشش هست با آدا بسیار نامهربانه. او آدا رو به خاطر پایش در خانه زندانی کرده و به او اجازه نمی‌ده بیرون بره. این کتاب اثر کیمبرلی بروبیکر بردلی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نوجوانان هست.

5- مجموعه کتاب ماجراهای ناگوار 

کتاب‌های ماجراهای ناگوار از پرفروش‌ترین کتاب‌های نوجوانان اثر لمونی اسنیکت هستند. دو خواهر و یک برادر که پدر و مادرشان رو از دست دادند و هر کدوم در زمینه‌ای هوش و استعداد قابل توجهی دارند. کنتی بدجنس و حیله‌گر در ادامه این داستان وجود دره که همه کلک‌های قابل تصور رو به کار می‌بنده تا بتونه بلایی سر بچه‌ها بیاره و مال و اموالی رو که بهشان ارث رسیده بالا بکشه.

6- کتاب دور دنیا در ۸۰ روز

کتاب دور دنیا در 80 روز داستان یک مرد انگلیسی به نام فیلیس فاگ هست که انسان کاملا عجیبی هست که در یک شرط بندی حاضر می‌شه کل دنیا رو به همراه نوکر خود پاسپارتو در 80 روز طی کنه. در این سفر اتفاق‌هایی می‌افته که داستان رمان رو می‌سازه.

7- کتاب مدرسه جن‌زده 

یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نوجوانان کتاب مدرسه جن‌زده هست. داستان این کتاب درباره پسری به اسم تامی هست که در راهرو کلاس‌های پیچ در پیچ مدرسه جدیدش گم می‌شه، او صدای بچه‌هایی را می‌شنوه که فریاد می‌زنند و کمک می‌خواهند. صداهایی که از پشت دیوار کلاس می‌آد.

8. عاشقانه های یونس در شکم ماهی

در این لیست ده تایی جای یک داستان عاشقانه کم بود. رمان «عاشقانه های یونس در شکم ماهی» از آن دسته رمان های عاشقانه ای است که می‌توان با خیال راحت به دست گرفت. البته به نظر من این رمان، داستان یک انتخاب است. نوجوانِ این داستان در یکی از سخت ترین دوره های تاریخ ایران یعنی دوران دفاع مقدس، باید یکی از سخت ترین تصمیمات زندگی اش را بگیرد. انتخابِ بین کوچک ماندن یا بزرگ شدن. شما هم اگر بین دنیای بچگی و دنیای بزرگسالی در حال گشت و گذارید این کتاب می‌تواند در عبور از این دوره کمکتان کند.

 

9- کتاب کشتن مرغ مقلد

یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نوجوانان کتاب مرغ مقلد اثر هارپر لی هست. کشتن مرغ مقلد، رمانی فراموش نشدنی درباره دوران کودکی هست. دوران کودکی، در محله‌ای خواب زده در جنوب آمریکا که معصومیت هر لحظه در برابر بی‌عدالتی و تعصب نژادی، قربانی می‌شه. رمان کشتن مرغ مقلد، با به تصویر کشیدن بحران و عذاب وجدانی تکان دهنده، بلافاصله پس از انتشار در سال 1960، تبدیل به پرفروش ترین کتاب شد و نظر منتقدین رو به خود جلب کرد.

به اشتراک بگذارید

محمدامین انصاری
نویسنده مطلب محمدامین انصاری