می الکات متولد 29 نوامبر 1832 در آمریکا است. تاریخ تولد او دقیقا در روز تولد پدرش است.او فرزند دوم خانواده بود و سه خواهر دیگر داشت.آنها برای زندگی به شهر بوستون نقل مکان کردند.خانواده الکات در ابتدا از نظر مالی چندان رو به راه نبودند حتی برای مدتی کوتاهی هم به کمک انجمن حمایت از بی خانمان ها برای خودشان سرپناهی پیدا کرده بودند ولی بالاخره بعد از مدت ها سختی،گرفتاری و اجاره نشینی با ارثیه ای که به مادرش رسیده بود خانه ای در کنکورد امریکا خریدند.او از همان دورانی که دانش آموز بود چیز هایی مینوشت که آن مطالب باعث میشد تا نظرات معلم ها و نویسنده هارا دریافت کند.

لوییزا مانند شخصیت جوزفین در زنان کوچک عاشقانه پدرش را دوست داشت و برای کمک به خانواده خود از همان نوجوانی به خدمتکاری و معلمی سرخانه مشغول بود و نویسندگی را هم انجام می داد.اولین اثر خود را در 16 سالگی اش نوشت.

پدر می الکات معلمی بود مخالف برده داری،در آن زمان در آمریکا با زنان برخورد خوبی نمیشد وفقط به عنوان استفاده ابزاری به آنها نگاه می کردند؛همچنین که حقوق زنان اصلا معنایی نداشت .لوییزا ازاین مسئله بسیار ناراحت بود و دلش می خواست برای تساوی حقوق زنان کارهایی انجام دهد او تحت تاثیر نشست و برخاست با اساتید روشنفکر و خانواده خود،زنی روشنفکر بود.او برای حمایت از حقوق زنان تحقیقات و آثاری را پدید آورد.این مطالعات تفکری را در لوییزا ایجاد کرد که وقتی متوجه شد می تواند با نویسندگی مخارج خود را تامین کند هیچگاه وارد رابطه عاشقانه با هیچ مردی نشد و تا آخر عمر هم ازدواج نکرد.

یک دوست وفادار تکیــه گاه قوی است ؛ و کسی کــه او را یافت . گنجینــه ای پیدا کرده است.

از آثارش میتوان به زنان کوچک،مردان کوچک،پسران جو،افسانه گل و…اشاره کرد.

زنان کوچک الهام گرفته از زندگی خود لوییزا است.چهار دختری که در زنان کوچک زندگی می کنند از نظر اخلاق و روحیات مشابه می الکات و خواهرانش هستند؛خانم و آقای مارچ هم تقریبا نسخه نوشته شده ی پدر و مادرش می باشند.جوزفین شخصیت خود لوییزا را در برمیگیرد؛هر دوی آنها عاشق و دلسوز خانواده بودند و نویسیندگی را از نوجوانی شروع کردند. تنها تفاوتشان این است که لوییزا هیچوقت ازدواج نکرد اما در جلد دو زنان کوچک میخوانیم که جو ازدواج میکند.

اثر مشهور و بینظیر زنان کوچک معروف ترین نوشته لوییزا می الکات در لیست صد کتاب برتر دنیا قرار دارد .زنان کوچک از آن دسته کتاب هایی است که می توان گفت تمامی زنان باسواد انگلیس آن را مطالعه کرده اند و اورا تحسین کردند.

می الکات تا پایان عمرش از نوشتن دست نکشید .او در تاریخ 6مارس1888 و در سن 55 سالگی دقیقا دو روز بعد از دیدن پدر عزیزش هنگام مرگ در بوستون از دنیا رفت.

 

ساعت ها بــه طور منظم برای کار و بازی وقت بگذارید

هر روز هر دو کار مفید و دلپذیر را انجام دهید و ثابت کنید کــه شما با در نظر گرفتن ارزش آن بــه خوبی از ارزشش مطلع هستید

پس از آن جوانان لذت بخش خواهند بود . پیری ناراحتی کمتری بــه ارمغان می آورد . و زندگی تبدیل بــه یک موفقیت زیبا خواهد شد.

لوییزا می الکات

به اشتراک بگذارید

narsis
نویسنده مطلب narsis