14 آبان 1399
۸۲ views
نظر %

معرفی رمان کوری

کوری با نام اصلی Blindness ، اثر ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی برنده جایزه نوبل در سال 1998 شد. این رمان ساراماگو را به عنوان یکی از نویسندگان بزرگ جهان معرفی کرد. موسسه نوبل در توصیف ژوزه ساراماگو و کارهای او می نویسد: “به خاطر درآمیختن تمثیل‌های پایدار با تخیل، همدردی و تکرار توانایی‌های ما در برابر یافتن حقیقت”.

 

داستان کتاب

داستان از همان آغاز، به‌شکلی معجزه‌آسا غافلگیرتان می‌کند. مردی در چهارراه در حال رانندگی ناگهان کور می‌شود. او قادر به حرکت‌دادن ماشین خود نیست. نقطه‌ی قوت داستان شاید همین آغازِ طوفانی و پرتلاطم است که شما را به خواندن وامی‌دارد. توصیف صحنه‌های کوریِ مردم شهر، تکان‌دهنده و بهت‌آور است. روایت انسان‌هایی که ناگهان با رخدادی ناگوار از مرز روزمرگی خود خارج می‌شوند، تاثیرگذار و عمیق است. ساراماگو دست شما را می‌گیرد و به دنیای سفید نابینایی می‌بَرد. او شما را با موقعیت‌هایی آشنا می‌کند که شاید پیش از آن هرگز به آنها فکر نکرده باشید. بله! دنیای سفید نابینایی! کوریِ مردم شهر در داستان، نوعی متفاوت از نابینایی است. این کوری سفید است و مبتلایان به آن، برخلاف دیگر نابینایان همه‌چیز را سفید می‌بینند.

 

کتاب کوری

کتاب کوری از آن دسته کتاب‌هاست که ژرف‌ترین وجوه زندگی اجتماعی را به‌نمایش می‌گذارد. داستان، سراسر تمثیل و پُر از موقعیت‌های تخیلی است. این موقعیت‌ها شما را به اندیشیدن وامی‌دارد. اگر شیفته‌ی موضوعات اجتماعی هستید، کتاب کوری می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد.

هرقدر که داستان پیش‌تر می‌رود، دریچه‌های تازه‌ای از موضوع را به‌روی شما می‌گشاید. کتاب از ساحت جامعه به ساحت معنویات پل می‌زند و به‌راستی که نویسنده، در این زمینه بی‌نظیر عمل کرده‌ است. کوری می‌تواند شما را از زندگی روزمره‌تان بیرون بکشد و دنیایی متفاوت را به‌ تصویر بکشد که شاید تاکنون به فکرتان خطور نکرده باشد. این رمان جذاب را به همه‌ی کسانی که به‌دنبال داستان‌هایی اجتماعی با معانی عمیق‌ و پرمغز هستند، پیشنهاد می‌کنیم.

 

 

مطالب دیگر…

به اشتراک بگذارید

محمدامین انصاری
نویسنده مطلب محمدامین انصاری