تاریخ نویسندگی ، فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است. در پس هر فراز و فرود این دشت ، نام هایی نهفته است که هر کدام برگی از هویت و شناسنامه ی نویسندگی در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ی تاریخ زندگانی آنان و سیری در احوالات و آثار آنها ، نمایی هر چند کوتاه و گذرا ، اما عمیق و قابل تامل به ما هدیه می کند.در دل هر یک از کلمات آنان ، گنجینه ای از رازها و معانی نهفته است و در پیاپی سطور پربار آنان ، رازهایی برای نویسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگی آنان است تا با ذهن و زبان آنان بیش از پیش آشنا شویم و از این همصحبتی ها خوشه ای چند پی توشه ی نویسندگی خود برداریم.در این برهه از زمان، دفتر زندگانی ” میچ آلبوم ” ، نویسنده ی آمریکایی و خالق کتاب ” سه شنبه ها با موری” را ورق میزنیم به امید آنکه برگی چند به یادگار نصیب دوستداران خود کند.

زندگی نامه

میچ آلبوم نویسنده، روزنامه نگار، آهنگساز، نمایش نامه نویس و گوینده رادیو و تلویزیون آمریکایی که در ۳ می ۱۹۵۸ در پاساییک نیوجرسی زاده شده است. تا کنون بیش از ۳۵ میلیون نسخه از آثار میچ آلبوم به فروش رفته و در ۴۹ کشور و به ۴۵ زبان انتشار یافته است.او دومین فرزند یک خانواده ی ۵ نفریست . میچ ابتدا یک کاریکاتوریست بود و پس از آن به موسیقی علاقمند شد،علاقه اش به موسیقی او را به یک نوازنده ی پیانو مبدل کرد و وارد گروه های مختلف موسیقی شد. در سال ۱۹۷۸ در نیویورک روزنامه نگاری میکرد و به کار داوطلبانه در یک هفته نامه محلی مشغول شده بود.پس از مدتی نویسنده ورزشی شد و پس از مهاجرت به دیترویت یکی از مشهورترین روزنامه نگاران ورزشی شد.در دانشگاه به تحصیل در رشته جامعه شناسی پرداخت و کارشناسی ارشد این رشته را از دانشگاه براندایز ایالت ماسوچوست دریافت کرد، در عین حال موسیقی را فراموش نکرد و بعنوان اهنگساز در گروه های اروپا و امریکا فعالیت میکرد.در ۳۷ سالگی ازدواج کرد، در همان سال با استاد قدیمی دانشگاهش موری شوارتز دیدار کرد و این دیدار منجر به نوشتن رمان سه شنبه ها با موری شد، کتاب سه شنبه‌ ها با موری نوشته میچ آلبوم ؛ داستان واقعی درباره مبارزه اعجاب‌انگیز پروفسور شوارتز موری با بیماری سخت و لاعلاج ای ال اس است.این بیماری، به تدریج اعضا و جوارح اصلی بدن را از کار می‌اندازد و باعث مرگ سلولی بافت‌ها و ماهیچه‌ها می‌گردد.موری مرگ را پذیرفته است، او خواهد مرد اما در واپسین روزهای زندگی می‌خواهد به کمال انسانی برسداین رمان میچ آلبوم را از یک روزنامه نگار ورزشی به یک نویسنده مشهور جهانی مبدل کرد.از میان کتابهای پرطرفدار آلبوم ( “سه شنبه ها با موری”، “۵ نفری که در بهشت ملاقات می کنید”، ” برای یک روز بیشتر ” و “کمی ایمان داشته باش” )به سریالهای تلویزیونی پربیننده ای تبدیل شدند.میچ آلبوم هم اکنون ۶۰ سال سن دارد و به نگارش آثار ادبی می پردازد.

آثار

• سه شنبه ها با موری
• پنج نفر اولی که در بهشت ملاقاتشان می کنیم
• نخستین تماس تلفنی از بهشت
• برای یک روز بیشتر
• ارباب زمان
• کمی ایمان داشته باش
• تارهای جادویی فرانکو پرستو

مروری بر آثار و اندیشه ها

معنویت عضو لاینفک زندگی مردمان این دنیا است. پیش از آنکه میچ آلبوم را در زمره ی مطرح ترین رمان نویسان دنیای مدرن نویسندگی جای دهیم ، باید از او به عنوان یک راهنمای نویسندگی یاد کنیم و این امر خود موجبات آن را فراهم می آورد که علاوه بر نوشته هایش ، مروری بر شخصیت وی نیز داشته باشیم ، چرا که وی از معدود کسانی است که نوشته هایش ، حاصل تجربیاتی فرا زمینی و معنوی است و او آنچنان هنرمندانه این دو عنصر یعنی خود شناسی و معنویت را به هم گره زده است ، که نظیر آن را در هیچ کدام از آثار قرن اخیر در حوزه ی معنویت و آرامش های معنوی نمی توانیم مشاهده کنیم.او به جد و بلاشک یک عارف است. عارفی که خرقه و دستار ندارد و در قامت یک انسان مدرن ، صوفی گری می کند. هر چند که شنیدن نام عارف در کنار نام یک نویسنده ی غربی ممکن است ترکیب ناملموسی را تولید کند اما باید گفت که میچ آلبوم این تابو را در ذهن شما می شکند و شما را به تمام معنا با یک صوفی و عارف غربی آشنا می کند.عارفی که زندگانیش و طریقتش ، یک صوفی گری تجربی بوده است. میچ آلبوم در تمامی رمان هایش ، درون مایه ی یک آرامش معنوی و یک پیمایش فرا زمینی را دنبال می کند.نخستین گام میچ آلبوم در عرصه ی رمان نویسی ، با کتاب سه شنبه ها با موری آغاز گردید و او توانست در مدت کوتاهی به شهرت فراوان برسد. پس از آن او با ارائه ی چندین رمان دیگر ، قدم های استواری را در ثبت سبک نگارش خود در دنیای رمان نویسی برداشته و به موفقیت های روز افزونی در این باب رسیده است.مفاهیم اصلی در رمان های میچ آلبوم به چند دسته تقسیم می شوند. نخستین مفهوم و مهمترین آن ، مفهوم خداباوری است. میچ آلبوم در تمامی رمان هایش قصد آن دارد تا تصویری مهربان ، کریم و بخشنده از خداوند ارائه دهد. این دیدگاه او بسیار در تضاد با دیدگاه کلیسا بوده ، اما میچ آلبوم به مانند یک عارف همیشه به این نکته اشاره می کند که هیچگاه و تحت هیج شرایطی نمی توان از خدا موجودی بیرحم در ذهن ساخت و خداوند همیشه نه تنها وجود دارد بلکه بندگانش را غرق در مهربانی می کند و آن ها را بسیار دوست دارد.دیگر مفهومی که در نوشته های میچ آلبوم سرشار است ، اعتقاد به جهان آخرت است ، او در دو رمان خویش به وضوح به این امر اشاره می کند و معتقد است که انسان باید به انتظار دنیایی پر از مهربانی ها باشد و از دنیای آخرت تنها به بهشتش اشاره می کند و انسان معنویت گرا را همیشه در پوستینی از امیدواری نسبت به الطاف خداوند قرار می دهد. از دیگر درون مایه های داستانی او ارزش عشق ، زندگی و اعتبار آدمی برای زیستن در مهربانی هاست. میچ آلبوم نگاهی امیدوار و مثبت به جهان هستی دارد و معتقد است که این انتخاب آدمی است که در چگونه دنیایی زندگی کند و چه بهتر است که آدمی دنیایی را انتخاب کند که سراسر مهر و شور و نشاط است.

 

∗ کلماتی که مردم به‌زبان نمی‌آورند بلندتر از کلماتی است که می‌گویند.
∗ صدای مادر آدم با هر صدای دیگری فرق می‌کند؛ ما با تک‌تک بالاوپایین‌ها و نجواهایش آشنا هستیم؛ با تک‌تک لرزش‌‌ها یا جیغ‌ها.
∗ آدم وقتی خواهر دارد دیگرهمیشه او را دارد؛ حتا اگر دیگر نتوانی ببینی یا لمسش کنی.
∗ باید از اول شروع کنی. همه همین را می‌گویند. اما زندگی که شطرنج نیست؛ آدم وقتی محبوبش را از دست می‌دهد که دیگر واقعا نمی‌تواند «از اول شروع کند». بیش‌تر چیزی است شبیه « ادامه دادن بدون او».
∗ دردی که توی زندگی می‌کشی واقعا تاثیر زیادی روی تو نداره… روی خود واقعی‌ت تاثیر نداره… خیلی قوی‌تر و روشن‌تر از اونی هستی که خیال می‌کنی.
∗ می‌گویند ایمان بهتر از باور است، چون باور وقتی است که کس دیگری به جای آدم فکر می‌کند.
∗ وقتی بچه هستیم به ما یاد می‌دهند به بهشت می‌رویم. اما هرگز نمی‌گویند که بهشت شاید سراغ آدم بیاید.
∗ مردم چیزی که می‌خوان به‌ش‌ باور داشته باشن باور می‌کنن.
∗ هر زندگی دو داستان دارد: داستانی که زندگی‌ می‌کنید و داستانی که دیگران تعریف می‌کنند.
∗ اشتیاق قطب‌نمای ما را تنظیم می‌کند، زندگی واقعی مسیرمان را تعیین می‌کند.

به اشتراک بگذارید

narsis
نویسنده مطلب narsis