درباره کتاب

آیا زمانی که کودک بودید، پدر و مادرتان به شما گفته‌اند که بد یا بی‌ارزش هستید؟ آیا آن‌ها از تنبیه بدنی استفاده می‌کردند؟ آیا به خاطر مشکلات مختلف والدین، شما باید از آن‌ها مراقبت و حمایت می‌کردید؟ آیا اغلب از پدر یا مادر خود می‌ترسیدید؟ یا آن‌ها با شما کاری انجام داده‌اند که باید از دیگران مخفی نگه داشته شود؟ اگر شما هم تجربه چنین اتفاقات سخت و تلخی را داشته‌اید، کتاب والدین سمی (Toxic Parents) به شما کمک می‌کند تا این الگوهای مخرب نهادینه شده در درون‌تان را درمان کنید و به اعتماد به نفس، قدرت درونی و استقلال عاطفی دست یابید.

البته بسیاری از افراد همچنان در زمان بزرگسالی نیز از سوی والدین خود آسیب می‌بینند؛ عده‌ای از پدر و مادرها هنوز با فرزندان خود مانند یک کودک نابالغ رفتار می‌کنند یا با تهدید و ایجاد عذاب وجدان فرزند خود را کنترل می‌کنند یا حتی ممکن است آن‌ها هیچگاه احساس کافی بودن و مناسب بودن برای والدین خود نداشته باشند. به همین خاطر سوزان فوروارد در کتاب والدین سمی، با بررسی سوژه‌های مختلف راهکارهایی مناسب برای درمان و بهبود شرایط شما ارائه می‌دهد که به کمک آن می‌توانید از گذشته تلخ خود عبور کنید و زندگی جدیدی را رقم بزنید.

به بیان دیگر، والدین بذرهای ذهنی و عاطفی در درون کودک خود می‌کارند و به مرور در وجودشان نیز رشد پیدا می‌کند. در بعضی از خانواده‌ها این بذرها عشق و احترام و استقلال هستند و بسیاری دیگر از آن‌ها ترس و تعهد و احساس گناه را به فرزندان خود منتقل می‌کنند. در حالیکه شما به سنین بزرگسالی می‌رسید، این دانه‌ها به علف‌های هرز نامرئی تبدیل می‌شوند و ناگهان در موقعیت‌هایی که هیچ گاه فکرش را نمی‌کنید، به شما حمله می‌کنند. این آسیب‌ها نیز ممکن است متوجه روابط عاطفی‌تان و مسائل کاری شما شوند اما در نهایت تفاوتی نمی‌کند آنچه تخریب می‌شود، اعتماد به نفس و عزت نفس شماست.

خانواده نیز به عنوان مهم‌ترین نهاد تربیتی جامعه وظیقه‌ای خطیر و مهم در زمینه رشد و پرورش کودکان دارد و باید بسیار هوشیار بود که روابط میان اعضای خانواده مخرب نشود و الگوهای رفتاری منفی از بین بروند.

درباره نویسنده

سوزان فوروارد، زاده ی 14 می 1938، درمانگر و نویسنده ای آمریکایی است. او همچنین به عنوان مدرس و مشاور با بسیاری از نهادهای روانپزشکی و درمانی جنوب کالیفرنیا همکاری کرده است. چندین کتاب فوروارد در فهرست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار داشته اند.

بخشی از کتاب

بعضی از والدین سمی همواره یکی از فرزندان‌شان را هدف قرار می‌دهند و او را با خواهر و برادرشان مقایسه می‌کنند. در اصل هدف آنان این است که بچه احساس کند به اندازه کافی یا مثلا به اندازه خواهرش برای جلب محبت والد یا والدینش تلاش نمی‌کند. این انگیزه در کودک باعث می‌شود که هرکاری از دستش برمی‌آید انجام دهد تا والدش او را هم به اندازه خواهرش دوست داشته باشد.

غالبا دیده شده والد نادان این رفتار را زمانی با فرزندش می‌کند که او را قدری مستقل و با اعتماد به نفس ببیند و این چیزی نیست که باعث خوشحالی والد سمی بشود که خواهان فرزندی وابسته است. این والدین غافل از اینند که این روش رفتاری غلط اغلب مانع به وجود آمدن عشق و علاقه واقعی میان خواهران و برادران می‌شود و تازه حس حسادت و رقابت در آنان را نیز دامن می‌زنند.

برای خرید کتاب والدین سمی با 50% تخفیف کلیک کنید.

به اشتراک بگذارید

محمد صادق واعظی
نویسنده مطلب sadegh