کتاب تنهای بزرگ به قلم کریستین هانا، از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال 2018 در آمریکا، داستان زندگی سربازی آسیب دیده به نام ارنت آلبرایت را در سال 1970 به تصویر می‌کشد که برای شروع یک زندگی جدید، خانواده‌اش را به آلاسکای وحشی می‌برد.

دختر ارنت به نام لنی که شخصیت اصلی کتاب تنهای بزرگ (The great alone) است و تنها سیزده سال دارد، میان رابطه‌ی پر فراز و نشیب پدر و مادرش قرار گرفته و ناگزیر به پذیرش این شرایط جدید است اما امید دارد این سرزمین جدید، آینده‌ای بهتر را برای او و خانواده‌اش به همراه داشته باشد.

این جابجایی و تغییر، ابتدا دلپسند است اما زمانی که زمستان پدیدار می‌شود و حالت روانی ارنت بدتر از گذشته می‌شود، همسر و فرزندش در موقعیتی غیر قابل کنترل قرار می‌گیرند. لنی و مادرش کورا که عاشقانه یکدیگر را دوست دارند به دلیل شرایط بدی که دارند آشپز و خدمتکار می‌شوند. آن‌ها نه تنها در مقابل عوامل طبیعی بلکه به خاطر تصمیمات نادرستی که از باورشان به خوب شدن ارنت و برگشتنش به شخصیت قبل از جنگ ناشی می‌شد مجبور به مجادله هستند.

لنی کم کم بزرگ شده و در مدرسه دلباخته‌ی پسری به نام متیو می‌شود. ادامه‌ی این کتاب پیرامون داستان لنی روایت می‌شود. او با پدر بیمار و مادر ضعیفش سعی دارد تا زندگی‌شان را سر پا نگه دارد. اما حس حسادت پدرش ارنت به پدر متیو به نفرت تبدیل شده و و ضعیت را برای لنی دشوارتر می‌کند تا جایی که ماجرا به کلاف سردرگمی تبدیل می‌شود.

کریستین هانا (Kristin Hannah) نیز همچون شخصیت اول داستانش، لنی، و به دنبال تصمیم پدرش به آلاسکا مهاجرت کرده است. او همچنان با آن مکان احساس هم‌بستگی دارد. تمام طول داستان سرشار از توصیفات هانا در مورد مناظر شورانگیز آلاسکا است.

در واقع شگفتی رمان تنهای بزرگ، خود آلاسکاست. با همه‌ی رام نشدگی‌اش، زیبایی مبهوت کننده‌اش و شکوه خطرناکش. همه این‌ها به اندازه یک داستان دراماتیک صحنه‌های کاملی خلق می‌کند که مشخصا فضای دهه هفتاد میلادی را به نمایش می‌گذارد.

کریستین هانا، نویسنده‌ی معروف آمریکایی متولد سال 1960 در کالیفرنیا است. او جوایز معتبر بسیاری را از آن خود کرده و کتاب‌هایی را به رشته‌ی تحریر درآرده است که همیشه فروش بالایی داشته‌اند. وی فارغ‌التحصیل یک مدرسه‌ی حقوقی در واشنگتن بوده و پیش از نویسنده شدنش تمام وقت، در سیاتل به کارهای قضایی می‌پرداخته است.

به اشتراک بگذارید

محمد صادق واعظی
نویسنده مطلب sadegh