دوران پادشاهی نادرشاه افشار

نادرشاه افشار از پادشاهان بزرگ ایرانی که توانست از آب و خاک و آبروی ایرانیان دفاع کند و ایران را در آن زمان به یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان برساند. او یک وطن پرست واقعی بود. نادرقلی ملقب به تهماسب قلی خان؛ و نادر شاه افشار از ایل افشار خراسان از 1114 تا 28 خرداد 1126 خورشیدی، پادشاه ایران و بنیانگذار دودمان افشاریه است. او از معروف ترین پادشاهان ایران، پس از اسلام است و تعداد زیادی از مورخین وی را قدرتمندترین پادشاه ایرانی بعد اسلام می‌دانند.

 

زندگینامه نادرشاه افشار

نادر شاه افشار در سال ۱۶۸۸ در ایل افشار در درگز خراسان به دنیا آمد.اَفشار یا اوشار یکی از ایلهای بزرگی است که در زمان شاه اسماعیل صفوی همراه با شش ایل بزرگ از آناتولی عثمانی به کشور ایران آمدند و پایه های سلسله صفوی را بنیاد گذاردند.

نادر شاه افشار زاده ۱۰۶۷ شمسی درگز قوچان، که قبل از پادشاهی نادر قلی خوانده می شد، ملقب به تهماسب قلی خان از ایل افشار خراسان که از ۱۱۱۴ تا ۱۱۲۶ خورشیدی پادشاه ایران و بنیان گذار دودمان افشاریه بود.نادر شاه یک میهن پرست حقیقی بود او از مشهورترین پادشاهان ایران، بعد از اسلام است.

 

اقدامات مهم نادرشاه

نادرشاه، سلطان مقتدر ایرانی

از اقدامات مهم نادرشاه میتوان به سرکوب افغان ها و بیرون کردن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال کشور ایران و همچنین فتح دهلی و ترکستان و جنگ های پیروزمندانه اشاره نمود که سبب افزایش شهرت او شد. همچنين نادرشاه آخرین کشورگشا و فاتح آسیایی است.

سیاست نادرشاه در برابر مذهب شیعه

نادرشاه تا قبل از سلطنت، هیچ‌گونه اقدامی علیه شیعیان یا مذهب تشیع نکرده بود. داستان بی‌توجهی او به جامعه و عالمان شیعه، مربوط به شورای دشت مغان و بعد از آن است. وی در خلال سلطنتش، نه‌تنها حمایت از خاندان شیعی صفوی، بلکه لعن و نفرین خلفای راشدین را نیز منع کرد. این دو شرط، اساس نظریاتی است که درباره سیاست نادر نسبت به مذهب تشیع ارائه شده است.

به نظر نگارنده، مسأله تأسیس مذهب جعفری، بیش‌تر از باب سیاست مذهبی نادر در برابر عثمانی‏ها مایه می‏گرفت؛ زیرا این پیشنهاد در داخل کشور هرگز دنبال نشد و در واقع نادرشاه، کاری به مذهب توده مردم نداشت و برعکس مسأله تأسیس مذهب جعفری و ایجاد رکنی برای شیعیان را تا زمان مرگش در قبال عثمانی دنبال کرد.

.

.

.

.

.

.

مطالب خواندنی دیگر در پابلومگ

 

خرید کتاب نادرشاه افشار با 50درصد تخفیف

خرید کتاب تیمور لنگ با 50درصد تخفیف

خرید کتاب اسکندر مقدونی با 50دردصد تخفیف

 

 

 

به اشتراک بگذارید

محمدامین انصاری
نویسنده مطلب محمدامین انصاری