کتاب هر روز پنجشنبه است

کتاب «هرروز پنجشنبه است» Every Day a Friday Journal نوشته‌ی «جوئل اوستین» در سال 2011 منتشر شد. این اثر در دسته‌ی کتاب‌های روانشناسی و خودشناسی قرار دارد و مملو از آموزه‌های مربوط به مثبت‌اندیشی است. این کتاب طی هفت بخش به نگارش درآمده است و با زبانی ساده خوانندگانش را به دوری از منفی نگری و انرژی‌های تضعیف‌کننده دعوت می‌کند.

«جوئل اوستین» نویسنده‌ی کتاب «هرروز پنجشنبه است» بر این باور است هر روز زندگی سزاوار شاد بودن است. او معتقد است افراد با باور به انرژی‌های درونی‌شان می‌توانند محدودیت‌ها را شکست دهند و از هر لحظه‌ی زندگی لذت ببرند. او در این اثر به آموزه‌های دینی اشاره می‌کند و در هر لحظه از امید داشتن به خداوند می‌گوید. او معتقد است شاد بودن یک انتخاب است و نمی‌توان خدا را شاکر بود ولی هم‌زمان افسرده و دلسرد هم بود. او معتقد است افرادی که بتوانند در برابر نیروهای بیرونی مقاومت کنند و به انرژی واقعی درونی خودشان دست یابند به شادی همیشگی می‌رسند. این نویسنده در این اثر به خوشی‌های بسیار بزرگ که ما روزانه از کنار آن‌ها بدون توجه عبور می‌کنیم اشاره می‌کند. او از نعمت سلامتی و خانواده می‌گوید و معتقد است اگر کسانی در زندگی‌تان هستند که دوستشان دارید پس شما ثروتمند هستید. اگر صدای پاهای دختر کوچکتان را می‌شنوید که دارد از پله‌ها پایین می‌آید پس ثروتمند هستید. کتاب «هرروز پنجشنبه است» اثری روان‌شناسانه است و به افرادی که دچار دلسردی شده‌اند بسیار کمک می‌کند.

بخشی از کتاب

اگر منفی نگر شوید و با ترشرویی به زندگی نگاه کنید، در امتحان قبول نمی‌شوید. پیشرفتی در انتظار شما بود؛ فرصتی برای رویشی تازه! اما جون مشکلات را مایه شادمانی ندیدید، اين فرصت را از دست دادید. خبر خوب این‌که: خداوند فرصت دیگری به شما می‌دهد. او هنوز هم می‌تواند شما را به آنجایی که باید برساند. مثلاً وقتی کسی به شما اهانت می‌کند، نگرشتان باید این‌گونه باشد: ناراحت نخواهم شد. این اهانت را مایه شادمانی می‌دانم. می‌دانم که این آزمونی برای من است. در پس این چالش، پیشرفتی در انتظار من است.

وقتی اوضاع کاروبارتان کساد است، به‌جای گله و شکایت، آن را مایه شادمانی ببینید. به خودتان بگویید: این نیز می‌گذرد. می‌دانم که خداوند تمام نیازهای مرا برآورده خواهد ساخت. یا وقتی با موضوع نومیدکننده‌ای روبه‌رو می‌شوید، احساسات منفی‌تان می‌گویند که دلسرد و افسرده شوید. دلتان برای خودتان می‌سوزد و سعی می‌کنید در آن وضعیت باقی بمانید. اما به‌جای این‌که تسلیم چنین احساسات منفی‌ای شوید، خودتان را تشویق کنید. بگویید: بلند شو! قوی باش! روزهای خوبی در راه است.

این‌گونه می‌توانید از آزمون سربلند بیرون بیایید. این‌گونه همه‌چیز برایتان مایه شادمانی است.

در زمان سختی، تعجب نکنید از این‌که روحیه رخوت بخواهد شما را به زمین بزند. تعجب نکنید اگر صدای آن افکار را می‌شنوید که می‌گویند: درست‌شدنی نیست. هرگز حالت خوب نخواهد شد. تمام شد. کار از کار گذشت. این دروغ‌ها را باور نکنید. اصلاً لازم نیست احساساتتان شما را راهنمایی کنند. آن‌ها مسئول این کار نیستند، شما مسئولید. به‌جای این‌که اجازه دهید احساسات منفی‌تان با شما حرف بزنند، خودتان با خودتان حرف بزنید.

این همان کاری است که داود نبی انجام داد: به خدا توکل کرد. آن روحیه رخوت سعی می‌کرد تقدیر او را دگرگون کند. در آن ایام سخت، داود نبی افسرده و دلسرد شد. اما گفت: «ای روح، چرا داری از پا درمی‌آیی؟… امیدت به خدا باشد.»

او از خودش پرسید: داود، چه شده؟ چرا دلسرد شده‌ای؟ چرا شادی‌ات را ازدست‌داده‌ای؟ خداوند کماکان قدرت مطلق است و هنوز چیزهای خوبی برایت در پیش دارد. امیدت به او باشد.

وقتی رخوت به سراغتان می‌آید، همان کار را انجام دهید. در آینه بنگرید و بگویید: «ای نفس، گوش کن! شاد باش. نگرش تازه‌ای اتخاذ کن. ما افسرده یکجا نمی‌نشینیم. شکست‌خورده باقی نمی‌مانیم. ما امیدمان به خداست!»

جهان ما پر از بدی‌ها، تیرگی‌ها و اخبار و گزارشات منفی است. اگر مواظب نباشید، یک‌دفعه به خودتان می‌آیید و می‌بینید که در آن‌ها غرق‌شده‌اید. روحیه رخوت بر شما غلبه می‌کند، شور و اشتیاق را از شما می‌رباید و شادی‌تان را تباه می‌سازد.

درباره نویسنده

جول اسکات اوستین که در ۵ مارس ۱۹۶۳ به دنیا آمده‌است یک واعظ، کشیش تلویزیونی، نویسنده و کشیش ارشد در کلیسای لیک وود است. این کلیسا بزرگترین کلیسای پروتستان در شهر هیوستن ایالت تگزاس آمریکاست.

خطابه‌های تلویزیونی او توسط بیش از ۷ میلیون بیننده در هفته و بیشتر از ۲۰ میلیون نفر در ماه در بیش از ۱۰۰ کشور دیده می‌شود.

او نویسنده هفت کتاب پر فروش نیویورک تایمز است. مردم جهان او را با نام مستعار «کشیش خنده‌رو» می‌شناسند.

اوستین در سایتش، خود را متعهد به کمک به مردم در تمام حوزه‌های زندگی که عشق بدون قید و شرط و امید بی پایان برای رابطه شخصی با عیسی مسیح کرده‌است.

او در قسمت دیگری در معرفی خودش اظهار داشته که: ما این امید را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم با ارائه نیازهای اساسی غذا، لباس و وسایل پزشکی به کسانی که نیاز دارند. ما از تلویزیون، اینترنت، پادکست‌ها و دیگر فناوری‌های جدید استفاده می‌کنیم تا به دیگران با خبر خوب انجیل برسیم.

به اشتراک بگذارید

محمد صادق واعظی
نویسنده مطلب sadegh