میثاق پنجم، والاترین درس تولتک است، زیرا ما را برای بازگشت به چیزی که حقیقتا هستیم آماده می‌کند: پیام رسانان راستی. هر زمان که صحبت می‌کنیم پیغامی را ارسال می‌کنیم و اگر در طی این صحبت راستی و حقیقت را مخابره نمی‌کنیم به این علت است که نسبت به آنچه که حقیقتا هستیم آگاهی نداریم. چهار میثاق اول در رسیدن به این خودآگاهی که ما که هستیم، کمک می‌کنند. آن میثاق‌ها به ما کمک کردند تا از قدرت کلماتمان آگاه باشیم، اما هدف اصلی میثاق پنجم است، زیرا ما را به چیزی فراتر از نماد شناسی می‌برد و ما را در مقابل هر لغتی که به کار می‌بریم مسئول می‌سازد. میثاق پنجم به ما کمک می‌کند تا قدرت عقیده‌ای که در نمادها قرار داده‌ایم را دریابیم. زمانی که به فراتر از نمادها برویم، قدرت ما باور نکردنی خواهد شد، زیرا این دیگر قدرت خالق هنرمند است، قدرت زندگی و در واقع خود حقیقی ما. شکاک باشید، اما یاد بگیرید گه چگونه گوش کنید، میثاقی که باید برای زندگی در دنیای مملو از نمادهای دروغین به کار بگیرید تا بتوانید در راستای حقیقیت مطلق گام بردارید و قربانی نشوید. باید بتوانید همانند جنگجویی راستین با به کارگیری چهار میثاق پیشین قدرت نمادها را در هم بشکنید و رویای حقیقی خودتان را خلق کنید. کلامی عاری از خطا داشته باشید، اما همیشه در عین گوش فرا دادن شکاک باشید تا آنجا که حقیقت مطلق را بیابید و در این مسیر استاد شوید. وجود لایتناهی همه جا هست، اما اگر در تاریکی به سر ببرید نمی‌توانید ببینید که آنجا چه چیزی هست. شما آنرا نمی‌بینید زیرا دانش خودتان را می‎بینید. مخلوقان را به سمت آن رویا می‌برید و دانشتان نمی تواند توضیح دهد که چه چیزی در زندگی شما اتفاق می‌افتد. اینجاست که احساس خطر می‌کنید. چیزی که می دانید، چیزی است که احساس ناامنی کنید. اما زمانی فرا خواهد رسید که متوجه می‌شوید دانش چیزی جز توصیفی از رویا نیست. هزارن سال است که انسان ها تلاش می کنند تا جهان، طبیعت و سرشت آدمی را درک کند و بفهمند. این حیرت آور است که انسان‌ها در سرتاسر دنیا، در مکان‌های مختلف و با فرهنگ های مختلف که در این کره خاکی زیبا وجود دارد مشغول فعالیت هستند. انسان‌ها تلاش زیادی را در راستای فهم این موضوع می‌کنند اما فرضیات زیادی را هم در این بین مطرح می‌نمایند. ما به عنوان هنرمندان، حقیقت را تحریف و حیرت انگیزترین نظریات را خلق می‌کنیم. عجیب و غریب ترین فلسفه‌ها و مذاهب را می‌آفرینیم و در مورد همه چیز از جمله خودمان داستان و خرافات می‌سازیم. نکته اصلی دقیقا همینجاست: ما خودمان آنها را خلق می‌کنیم.

درباره نویسنده

دون میگل آنخل روئیس (به اسپانیایی: Don Miguel Ángel Ruiz) (زادهٔ ۲۷ اوت ۱۹۵۲) که بیشتر با عنوان دون میگل روئیس شناخته می‌شود، نویسندهٔ اهل مکزیک و مؤلف چهار میثاق (خِرَد سرخپوستان تولتِک) و متون شمن‌باوری نوین است.

روئیز در مناطق روستایی مکزیک به دنیا آمد و کوچکترین در میان 13 فرزند خانواده بود. او به دانشکده ی پزشکی رفت و جراح شد. روئیز سال ها به همراه برادرانش به انجام امور پزشکی مشغول بود. تصادفی که او را تا آستانه ی مرگ پیش برد، مسیر زندگی اش را تغییر داد. روئیز پس از بهبودی، بی درنگ نزد مادر خود بازگشت تا آموزه های اخلاقی بیشتری را از او فرابگیرد. او سپس به شاگردی یک شمن درآمد و درنهایت به آمریکا مهاجرت کرد. دون میگوئل روئیز که به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی مسلط است، اغلب در ایالات متحده سخنرانی هایی انجام می دهد.

آثار او متمرکز بر آموزه های باستانی و قدیمی به عنوان یک راه حل اساسی در جهت رسیدن به روشن گری و بیداری درونی تاکید دارد. آثار « روئیس » در بین اعضای جنبش تفکرات جدید بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است. در سال 2018 ، او به عنوان یکی از صد چهره معنوی تاثیر گذار معاصر واتکینز معرفی شد

به اشتراک بگذارید

محمد صادق واعظی
نویسنده مطلب sadegh