چکیده:

کتاب خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر یکی از رمان های خاص است که مطالعه آن برای تمامی افراد کتابخوان و علاقه مند به ادبیات غرب توصیه می شود. این کتاب اثری ارزشمند از تقابل دنیا و پوچی است، و فاکنر با دیدی باز این کتاب را در چندین رشته نگارشی به تالیف در آورده و هر مخاطبی را برای خواندن این کتاب به چالش می کشد.

خشم و هیایو اگر چه به عنوان یک رمان و داستان شناخته می شود اما نویسنده توانسته تصویری واضح از یک زندگی متلاشی شده را به نمایش بکشد. نویسنده این رمان ویلیام فاکنر نویسنده برجسته آمریکایی و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۴۹ است. فاکنر در این رمان فقط داستان سرایی نمی کند بلکه با طرح یک فلسفه داستان یک زندگی زوال افتاده را به بهترین نحو ممکن، و از بهترین زوایای متعدد به تصویر می کشد.

رمان خشم و هیایو یک کتاب پیچیده و دشوار است که هر کس از عهده ی خواندش بر نمی آید. به همین دلیل برای افراد تازه کار خواندن چنین کتاب پیچیده ای توصیه نمی شود. اما اگر تمایل دارید تا خود را به یک کتابخوان حرفه ای تبدیل کنید، توصیه می شود کتاب خشم و هیایو را با دقت و حوصله بالا مطالعه نمایید. قطعا خواندن کتاب ارزشمند خشم و هیاهو و تغییر زوایای نگارش آن، ذهن خواننده را درگیر کرده، و باعث فعالیت بیشتر سلول های خاکستری مغز می شود.

کتاب خشم و هیایو یک رمان حرفه ای است که در چهار فصل مختلف تهیه شده و در هر فصل سبک نگارش نویسنده تغییر می کند و همین مساله عاملی است که ذهن خواننده را با چالش مواجه می کند. خشم و هیایو ارتباط نزدیکی با دیدگاه شکسپیر و سمفونی مردگان عباس معروفی دارد.

 

نقدی بر فصل های پیچیده کتاب خشم و هیاهو

کتاب خشم و هیاهو در چهار فصل و از چهار زاویه مختلف داستان زندگی خانواده کامپسون را روایت می کند. در فصل اول این کتاب داستان خانواده از زبان شخصی به نام بنجی یا بنیامین روایت می شود. او فردی کند ذهن بوده که درک خاصی از زمان ندارد. در نتیجه داستان چندین نسل این خانواده با عدم رعایت زمانی و به صورت درهم روایت می شود. علی رغم کند ذهنی بنجامین، روایت ها و ادراکات او خاص و سرشار از تفاسیر مختلف است. روایت های او بیشتر بر مبنای زندگی کدی دختر خانواده است. این بخش از کتاب به عنوان یکی از پیچیده ترین بخش های رمان خشم و هیایو است. بسیاری از افراد با خواندن این بخش از خواندن ادامه کتاب منصرف شده اند، و بسیاری با درک این بخش داستان خشم و هیایو به یک کتاب خوان واقعی تبدیل شده اند.

کتاب خشم و هیاهو در فصل دوم هم دارای نگارش پیچیده و خاصی است. این فصل از زبان کونتین نگارش می شود. او به عنوان پسر بزرگ خانواده شناخته می شود و نگران خواهرش کدی است که، بدون ازدواج باردار است. علاقه کونتین به کدی به حدی است که او در برهه ای تصمیم می گیرد، تجاوز به کدی را برعهده گرفته و به همراه او و بنجی از خانه فرار کند. کونتین در رمان خشم و هیاهو زمان را عامل بدبختی می داند و به همین دلیل گاه تصمیم برخودکشی می گیرد. با توجه به اینکه او فردی خاص و با ذهنیات پیچیده است این بخش از کتاب خشم و هیاهو سرشار از نثر شاعرانه و متنی پیچیده است.

نقدی بر فصل های دوم و سوم کتاب خشم و هیاهو

کتاب خشم و هیاهو در فصل سوم متنی کمی ساده تر پیدا می کند. این بخش از کتاب از زبان جیسون پسر فاسد خانواده روایت می شود. از نظر جیسون زمان عاملی برای سودجویی است و به همین دلیل همواره خود را از زمان عقب می بیند. او برای هر یک از اعضای خانواده سرنوشت شومی را در ذهن می پروراند تا خود را به هدف شومش رساند.

کتاب خشم و هیاهو در فصل چهارم و پایانی از زبان دیلسی کلفت خانه روایت می شود. او دیدی معقولانه به زمان دارد و تنها کسی است که به سعادت خانواده کامپسون ها می اندیشد. این در حالی است که نژاد پرستی در این زمانه بی داد می کند. اما این سیاهپوست این مساله را نادیده می گیرد.

 

به اشتراک بگذارید

narsis
نویسنده مطلب narsis