بیوگرافی جوجو مویز و کتاب های شاخص او: من پیش از تو، پس از تو، باز هم من و دختری که به حال خود رها کردی.

 

کمتر کسی را می‌شود پیدا کرد که از همان ابتدا کتاب‌خوان بوده باشد. همه ما به یک جرقه یا یک مشوق خوب برای کتاب‌خوانی نیازمند هستیم.

جوجو مویز: یک نویسنده انگلیسی ۴۷ ساله است. به مدت یک دهه، کار عمده او روزنامه‌نگاری بود و به صورت پاره‌وقت مطالبی می‌نوشت، تا اینکه از سال ۲۰۰۲، تصمیم گرفت به صورت تمام‌وفت کتاب بنویسید. البته هنوز به همکاری با روزنامه دیلی تلگراف ادامه می‌دهد.

او که در اوایل شروع حرفه نویسندگی خود، آثارش بارها از طرف انتشارات مختلف رد شد. وقتی برای بار چهارم کتابی نوشت، تصمیم داشت اگر این بار هم هیچ ناشری حاضر به چاپ رمانش نشود، برای همیشه از دنیای نویسندگی خداحافظی کند.

اما چهارمین اثرش با نام «سرپناه بارانی» آنقدر موفق بود که بر سر چاپ آن میان ناشرین مختلف درگیری‌های سختی درگرفت. حالا او به یکی از عاشقانه نویس‌های معروف دنیای ما تبدیل شده است.

 

جوجو مویز در ایران

او که در اوایل شروع حرفه نویسندگی خود، آثارش بارها از طرف انتشارات مختلف رد شد. وقتی برای بار چهارم کتابی نوشت، تصمیم داشت اگر این بار هم هیچ ناشری حاضر به چاپ رمانش نشود، برای همیشه از دنیای نویسندگی خداحافظی کند.

اما چهارمین اثرش با نام «سرپناه بارانی» آنقدر موفق بود که بر سر چاپ آن میان ناشرین مختلف درگیری‌های سختی درگرفت. حالا او به یکی از عاشقانه نویس‌های معروف دنیای ما تبدیل شده است.

 

آثار جوجو مویز

«من پیش از تو»، « پس از تو»، «دختری که رهایش کردی»، «سرپناه بارانی»،  «میوه‌ی خارجی»، «اسب رقصان»، «یک به علاوه یک» و «موسیقی شب»، «کشتی نوعروسان»، «اسب رقاص»، «هنوز هم من»، «ماه عسل در پاریس»، «آخرین نامه‌ی معشوق»، «ماه عسل در پاریس»، «خلیج نقره‌ای»، و «رها در باد» از آثار ترجمه شده‌ از جوجو مویز در ایران هستند که فروش خوبی داشته‌اند.

 

1. من پیش از تو

این کتاب داستان انگلیسی دو شخصیت با روحیه مخالف و متضاد است که دستان خود را ابتدا مقابل یکدیگر و سپس در کنار یکدیگر قرار می دهند. لوئیزا دختری جوان و طبقه متوسط است که زندگی ساده ای دارد و هرگز منطقه خود را ترک نکرده است.

او در جستجوی کار است و روزی به او پیشنهاد می شود در یک عمارت بزرگ کار کند که باید از پسری به نام ویل مراقبت کند که به دلیل تصادف رانندگی به شدت معلول شده و باید تمام عمر خود را روی صندلی چرخدار بگذارد. . .

او که به دلیل این حادثه با خیانت نامزدش روبرو شده است ، اوقات سخت روانی را نیز پشت سر می گذارد و مدام به فکر خودکشی است. لوئیزا و ویل به تدریج با یکدیگر در ارتباط هستند و لوئیزا تصمیم می گیرد به ویل نشان دهد که زندگی هنوز ارزشمند است. باید زندگی کند

 

2. پس از تو

یکی از دلایل علاقه ما به کتاب های جوجو مویز این است که آثار او افراد را از حاشیه جامعه انتخاب می کند و زندگی آنها را بررسی می کند. یعنی حدیث کتاب های او بیانگر جنبه های زندگی بسیاری از ما مردم عادی است و در مورد شخصیت های ابرقهرمان یا شخصیت های تاریخی ویژگی های دست نیافتنی ندارد. بنابراین بسیاری به راحتی و ناخودآگاه خود را جای شخصیت های کتاب های او می گذارند.

وقایع کتاب “بعد از تو” 18 ماه پس از کتاب قبلی رخ می دهد. این کتاب داستان شخصیت اصلی “لوئیزا” است که با از دست دادن و ترس از شروع کار کنار می آید.

الهام بخشیدن به نوشتن این کتاب اخیر زندگی خود مویز در دهه چهارم زندگی اش بود. زمانی او افسرده بود و مدتی در کلاس های گروه درمانی شرکت کرد.

 

3. باز هم من

کتاب باز هم من رمان عاشقانه دیگری نوشته جوجو مویز است که اولین بار در سال 2018 منتشر شد.

در واقع ادامه ی دو داستان قبلی «من پیش از تو» و «پس از تو» و ماجراجویی های «لوئیز کلارک» می باشد.

او قدم در نیویورک می گذارد تا زندگی جدیدی را شروع کند. با آغاز کارش در خانه ی لئوناردو گوپنیک و همسر جوانش اگنس وارد دنیای ثروتمندان می شود و لوییزا مصمم است که بیشترین بهره را از این تجربه ببرد.

 

4. دختری که به حال خود رها کردی

داستان این کتاب در سال 1916 و در جریان جنگ جهانی اول اتفاق می افتد. دختری به نام سوفی یک رستوران در حومه فرانسه در پرونه اداره می کند و شوهرش ، ادوارد ، یک هنرمند ، در جبهه های جنگ می جنگد. یک روز یک جنگ سالار از سوفی می خواهد که گروه سربازانش را به رستورانش ببرد و به آنها غذا دهد.

اما وقتی می بیند که تصویری از سوفی توسط همسرش نقاشی شده است ، عاشق سوفی می شود. قسمت دوم این کتاب به پنجاه سال قبل برمی گردد ، زمانی که مردی قبل از مرگش تصویری از سوفی را به عنوان هدیه عروسی به همسرش لیو هدیه می دهد. وقتی لیو متوجه داستان پشت این تصویر می شود ، همه چیز تغییر می کند و شرایط هیجان انگیز می شود.

به اشتراک بگذارید

محمدامین انصاری
نویسنده مطلب محمدامین انصاری