شاید فکر کنید که تماشای فیلم ترسناک کار بیهوده و حتی مضری باشد اما باید بدانید که برخی از افراد به دلایل عجیب بیولوژیکی تماشای فیلم های ترسناک را دوست دارند و این چیزی است که علم ثابت کرده برای شما مفید خواهد بود.

تأثیرات مثبت دیدن فیلم ترسناک برای سلامتی

۱- مقداری کالری خواهید سوزاند

این یکی خبری بسیار خوب برای کسانی است که از ورزش کردن و فعالیت بدنی بیزارند یا وقت کافی برای آن ندارند. بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ توسط محققان دانشگاه وست مینستر انجام شده، شما می توانید با تماشای یک فیلم ترسناک مقداری کالری بسوزانید. این محققان میزان اکسیژن ورودی به ریه ها، میزان دی اکسید کربن خروجی و تعداد ضربان قلب افراد را هنگام تماشای فیلم های ترسناک مختلف اندازه گیری کرده و با هم مقایسه نمودند. افراد شرکت کننده در این آزمایش به طور متوسط هر کدام با تماشای یک فیلم ترسناک در حدود ۱۱۳ کالری می سوزاند که کالری زیادی به نظر نمی رسد.

 

۲- قلب شما فعالیت بیشتری خواهد داشت

ادعای نترسیدن و خنده های عصبی شاید بتواند اطرافیانتان را کمی گول بزند و به آن ها بقبولاند که نترسیده اید اما شما نمی توانید قلبتان را گول بزنید. بر اساس مطالعاتی که در کالج لندن انجام شده مشخص گردید که بعد از تماشای تکه هایی کوتاه از فیلم های ترسناک، افزایش فشار خون، ضربان قلب و تغییرات واضحی در ماهیچه های قلب شرکت کنندگان مشاهده شد. شینگو موراکامی محققی است که فیلم هایی که ۱۰٫۰۰۰ نفر از تماشاگران ترسناکتر از بقیه می دانستند را دسته بندی کرده و سپس برخی از تماشاگران را به تماشای ترسناک ترین فیلم های این رده بندی وادار کرده و همزمان ضربان قلب آن ها را کنترل کرد.

ترسناک ترین فیلم های در این رده بندی فیلم های «درخشش» ، «جن گیر» و «وحشت در خیابان الم» (A Nightmare on Elm Street) بودند که تاثیر خارق العاده ای بر روی ضربان قلب داشتند. بررسی ها نشان می داد که با تماشای هر کدام از این فیلم ها به طور متوسط ۲۵٫۳ درصد افزایش در ضربان قلب دیده می شود که با یک تمرین سبک برابری می کند. البته به گفته پزشکان تماشای فیلم های ترسناک چنان تاثیر شدیدی بر روی قلب دارد که می تواند افراد دارای قلب ضعیف یا دارای سابقه حملات قلبی را به کام مرگ بفرستد.

 

۳- مفید برای مغز (به ویژه مغز زنان)

دیدن فیلم ترسناک تاثیر مثبتی روی مغز می‌گذارد. بالا و پایین شدن احساسات ما حین تماشای فیلم ترسناک باعث ترشح موادی مانند دوبامین، سروتونین و گلوتامات در مغز می‌شود. این مواد باعث تولید آدرنالین می‌شوند که مانند یک تزریق عمل می‌کند.

تزریقی که استرس و بی‌قراری را کاهش می‌دهد. با استناد به تحقیقات، زمانی که زنان فیلم ترسناک نگاه می‌کنند، مغز آن‌ها پیام رسان‌های عصبی دوپامین، گلوتامات و سروتونین را ترشح می‌کند که فعالیت مغز آن‌ها را افزایش داده و آن‌ها را تا مدتی هوشیار می‌کند.

 

4 – تقویت سیستم ایمنی

بعد از دیدن فیلم ترسناک به مدت یک ساعت و نیم، بدن ما آرام شده و سیستم ایمنی ما قوی‌تر می‌شود. با استناد به تحقیقات انجام شده، کارایی مغز ما با دیدن فیلم ترسناک افزایش می‌یابد زیرا مغز، موادی مانند دوپامین، گلوتونلت و سروتونین آزاد می‌کند. بنابراین مغز ما برای مدتی هوشیار خواهد بود.

 

 تاثیر منفی دیدن فیلم ترسناک برای سلامتی

۱- غلظت خون

متخصصان می‌گویند دیدن فیلم ترسناک باعث غلیظ شدن خون می‌شود. زمانی که جسم ما ترس شدید را تجربه می‌کند، خون ما غلیظ‌تر می‌شود. این مسئله برای سلامتی خوب نیست. مطالعه‌ای در این زمینه بر روی افراد ۲۵ و ۳۰ سال انجام شد. از برخی از آن‌ها خواسته شد اول فیلم ترسناک و سپس فیلم داستانی ببینند. از گروه دیگر خواسته شد اول فیلم داستانی سپس فیلم ترسناک ببینند.

خون این افراد قبل از دیدن فیلم آزمایش شد. بعد از دیدن فیلم، دوباره خون افراد مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج نشان داد افرادی که فیلم ترسناک دیدند، غلظت خون بیشتری داشتند.  خون افرادی که فیلم داستانی دیدند،  طبیعی بود.

 

۴- ترس شدید

اگر آسیب خاصی در گذشته داشته‌ایم، بعد از دیدن فیلم ترسناک بیشتر می‌ترسیم. فیلم ترسناک می‌تواند باعث حمله ترس شده و آسیب گذشته را به یاد ما بیاورد. موقعیت موجود در فیلم ترسناک می‌تواند بر خلق و خو و وضعیت روانی ما نیز تاثیر بگذارد. بنابراین اگر با دیدن فیلم ترسناک به سرعت نگران می‌شویم، بهتر است برای جلوگیری از ایجاد این حالت، از دیدن چنین فیلم‌هایی اجتناب کنیم.

 

۳- بی‌خوابی

ممکن است افراد بعد از دیدن فیلم ترسناک، در خوابیدن به مشکل بخورند – به ویژه اگر صحنه‌هایی در فیلم وجود داشته باشد که آسیبی از گذشته را به یاد شخص بیاورد. فیلم ترسناک باعث کاهش کیفیت خواب فرد می‌شود.

به اشتراک بگذارید

محمدامین انصاری
نویسنده مطلب محمدامین انصاری